LOADING

Type to search

Szafir – kamień zakochanych

Share

Kupno idealnego pierścionka zaręczynowego nie jest najłatwiejszym zadaniem. Biżuteria będąca symbolem miłości i poważnych, wspólnych planów powinna być efektowna, trwała i, co najważniejsze, współgrać z gustem ukochanej. Coraz większa rzesza panów planujących uklęknąć przed swoją wybranką i zadać jej ważne pytanie odchodzi od klasycznych diamentów na rzecz kolorowych kamieni. Wśród ogromu dostępnych opcji szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się szafir. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdź!

Krótka charakterystyka

Szafir jest niezwykle cenionym w jubilerstwie surowcem. Niebieski kamień szlachetny o głębokiej, nasyconej barwie należy do grupy korundów, które zajmują drugie miejsce (zaraz po diamencie) na liście najtwardszych minerałów występujących w naturze. Szafir może przybierać również barwę zieloną, różową, żółtą, pomarańczową lub przezroczystą, jednak to niebieskie szafiry wydobywane  głównie w Kaszmirze, Birmie i Tajlandii są wyjątkowo wartościowe i pożądane. Na kolor kamienia wpływają zawarte w nim domieszki tytanu, żelaza, magnezu, chromu i wanadu.  Złoża szafiru występują na Sri Lance, w Kambodży, Indiach, Kolumbii, Namibii, USA, Australii. W Polsce występuje na Dolnym Śląsku. Co ciekawe, może być otrzymany syntetycznie. Znajduje zastosowanie nie tylko w jubilerstwie, ale również przemyśle (produkuje się z niego między innymi igły do gramofonów).

Magiczne znaczenie

Walory estetyczne i trwałość to nie jedyne powody, dla których warto  przyjrzeć się bliżej szafirom. Każdy kamień szlachetny ma swoją określoną symbolikę. Nie inaczej jest w tym przypadku. Szafir symbolizuje spójność, miłość, prawdę oraz czyste sumienie. Pierścionki zaręczynowe ozdobione szafirem są więc dobrą wróżbą na przyszłość oraz magicznym amuletem czuwającym nad zakochanymi. Szafirom przypisuje się również zdolność zwalczania chorób i wspierania działania leków.

Tagi
https://labels2017.org/dobre-spodnie-do-jazdy-konnej-dla-dziecka/ https://janeshaphotography.com/jak-w-prawidlowy-sposob-dobrac-czaprak/ https://beesafe.pl/porady/ucieczka-z-miejsca-kolizji/