Oznakowanie dróg jest jednym z najważniejszych czynników zapewniających kierowcom, pieszym i rowerzystom bezpieczeństwo. Aby znak był widoczny niezależnie od warunków atmosferycznych, musi spełniać określone wymagania techniczne. Ogromne znaczenie dla jego funkcjonalności ma również sposób jego montażu na jezdni.
Znaki drogowe dzielą się na dwie główne grupy: pionowe i poziome. Znaki pionowe z kolei dzielą się na ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, kierunku i miejscowości oraz uzupełniające. Aby symbole umieszczone na tablicach były dobrze widoczne, muszą spełniać ściśle określone normy fotometryczne i kolorymetryczne (dotyczące odblaskowości i barwy). Ponadto, przepisy określają również miejsce ustawienia znaków, odległości między nimi na drogach różnego typu, odległość od jezdni oraz nad jezdnią. Szczegółowe informacje na temat oznakowania dróg znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku.
Naprawa jezdni, jej rozbudowa czy zmiana zasad na skutek ważnych wydarzeń zakłócających ruch (na przykład maratonu odbywającego się w mieście) wymagają wprowadzenia tymczasowej organizacji. W tym celu stosuje się urządzenia BRD (bezpieczeństwa ruchu drogowego), czyli pachołki, światła wahadłowe, słupki, barierki oraz poziome oznaczenia malowane na jezdni żółtym kolorem.
Oznakowanie dróg będzie dobrze spełniało swoją rolę tylko wtedy, kiedy będzie solidnie zamontowane przy jezdni. Prawidłowe umocowanie znaków i tablic jest szczególnie problematyczne w przypadku tymczasowych oznaczeń. Jeszcze do niedawna stabilizowane były one przy pomocy worków z piaskiem, betonowych bloków albo nawet felg. Dzisiaj służby odpowiedzialne za stan dróg stosują bezpieczniejsze w użytkowaniu, niezawodne bazy z PCV. Stabilne podstawy mają uniwersalną konstrukcję pasującą do wszystkich standardowych znaków i tablic. Podstawy z wysokiej jakości PCV są odporne na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Nowoczesne modele mogą być łączone w stabilne, duże platformy przeznaczone dla ciężkich, wielkogabarytowych tablic. Bazy pewnie przylegają do podłoża, nie zmieniają swojego położenia i zapobiegają przekręcaniu się znaków.