LOADING

Type to search

Oznakowanie dróg – najważniejsze zasady

Share

Oznakowanie dróg jest jednym z najważniejszych czynników zapewniających kierowcom, pieszym i rowerzystom bezpieczeństwo. Aby znak był widoczny niezależnie od warunków atmosferycznych, musi spełniać określone wymagania techniczne. Ogromne znaczenie dla jego funkcjonalności ma również sposób jego montażu na jezdni.

Pionowe oznakowanie dróg – najważniejsze informacje

Znaki drogowe dzielą się na dwie główne grupy: pionowe i poziome. Znaki pionowe z kolei dzielą się na ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, kierunku i miejscowości oraz uzupełniające. Aby symbole umieszczone na tablicach były dobrze widoczne, muszą spełniać ściśle określone normy fotometryczne i kolorymetryczne (dotyczące odblaskowości i barwy). Ponadto, przepisy określają również miejsce ustawienia znaków, odległości między nimi na drogach różnego typu, odległość od jezdni oraz nad jezdnią. Szczegółowe informacje na temat oznakowania dróg znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku.

Naprawa jezdni, jej rozbudowa czy zmiana zasad na skutek ważnych wydarzeń zakłócających ruch (na przykład maratonu odbywającego się w mieście) wymagają wprowadzenia tymczasowej organizacji. W tym celu stosuje się urządzenia BRD (bezpieczeństwa ruchu drogowego), czyli pachołki, światła wahadłowe, słupki, barierki oraz poziome oznaczenia malowane na jezdni żółtym kolorem.

Solidne oznakowanie dróg – podstawy pod znaki

Oznakowanie dróg będzie dobrze spełniało swoją rolę tylko wtedy, kiedy będzie solidnie zamontowane przy jezdni. Prawidłowe umocowanie znaków i tablic jest szczególnie problematyczne w przypadku tymczasowych oznaczeń. Jeszcze do niedawna stabilizowane były one przy pomocy worków z piaskiem, betonowych bloków albo nawet felg. Dzisiaj służby odpowiedzialne za stan dróg stosują bezpieczniejsze w użytkowaniu, niezawodne bazy z PCV. Stabilne podstawy mają uniwersalną konstrukcję pasującą do wszystkich standardowych znaków i tablic. Podstawy z wysokiej jakości PCV są odporne na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Nowoczesne modele mogą być łączone w stabilne, duże platformy przeznaczone dla ciężkich, wielkogabarytowych tablic. Bazy pewnie przylegają do podłoża, nie zmieniają swojego położenia i zapobiegają przekręcaniu się znaków.

 

 

Tagi
https://wanguardpr.pl https://ogwnetrza.pl https://burofluo.com