Opakowania zbiorcze – jaką pełnią funkcję?
Opakowania zbiorcze widujemy każdego dnia, choć być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Są one niezwykle wygodne zarówno w transporcie, jak i w późniejszym użytkowaniu. Jakie jeszcze mają zalety? Dowiedz się, czym są opakowania zbiorcze i jaką pełnią funkcję.
Co to są opakowania zbiorcze?
Opakowanie zbiorcze to nic innego, jak większa paczka, w której znajdują się mniejsze opakowania jednostkowe. Zazwyczaj jest to po prostu duży karton, choć niekiedy spotkać można również ich inne rodzaje. Zadaniem opakowań zbiorczych jest nie tylko ochrona towaru, lecz także ułatwienie jego transportu oraz dystrybucji. Wiele firm decyduje się na pakunki spersonalizowane, z charakterystycznym logo, a nawet w kojarzącym się z produktem kolorze, aby klient mógł bez trudu rozpoznać markę na półce sklepowej.
Kiedy stosuje się opakowania zbiorcze?
Opakowania zbiorcze można zastosować zarówno w dystrybucji, jak i transporcie czy magazynowaniu produktów. Przechowywanie oraz przewóz stają się wtedy znacznie bardziej efektywne, ponieważ towar zajmuje znacznie mniej miejsca, co pozwala efektywnie zagospodarować powierzchnię magazynu, a także przetransportować większą liczbę pojedynczych sztuk produktu. Ułatwia to również załadunek i rozładunek. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać rodzaj opakowania zbiorczego, w tym jego wielkość i materiał. Zależeć to będzie między innymi od przeznaczenia opakowania oraz przechowywanego w nim towaru.
Jakie są rodzaje opakowań zbiorczych?
Opakowania zbiorcze podzielić można przede wszystkim ze względu na materiał wykonania. Do najpopularniejszych zdecydowanie należą te papierowe, szczególnie w formie tekturowych pudeł. Mają one wiele zalet, w tym niską cenę, lekkość, łatwość transportu i ekologiczność. Są one również niezwykle wygodne dla sprzedawców detalicznych. Możliwe jest bowiem zamówienie pudełek w kolorystyce danej marki, z jej widocznym logo. Częstym rozwiązaniem są też specjalne perforacje, dzięki którym można bez trudu oderwać wieko i postawić produkt na półce.
Inne, nieco mniej popularne rozwiązanie, to opakowania zbiorcze z tworzyw sztucznych. Zazwyczaj wykorzystywane są przy transporcie napojów w puszkach bądź butelkach. Takie skrzynki zwykle używane są wielokrotnie, co może być zarówno ekonomicznym, jak i ekologicznym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że opakowania z tworzyw sztucznych są znacznie mniej uniwersalne.
Kolejną alternatywą są opakowania zbiorcze drewniane. Chociaż są one niezwykle solidne, a przy tym estetyczne, ich dużym minusem jest ciężar, a często również cena. Zazwyczaj wykorzystywane są one przy przewozie żywności, np. owoców.
Najważniejsze funkcje opakowań zbiorczych
Opakowania zbiorcze, np. z Pako Bud w Łodzi swoją popularność zawdzięczają między innymi swojej wielofunkcyjności i uniwersalności. Do ich najważniejszych funkcji należy ochrona przechowywanego w nich towaru. Dzięki nim produkty nie ulegną zabrudzeniu, zgnieceniu czy zarysowaniu. Zależnie od materiału wykonania, mogą one również stanowić podstawową ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, wysoką lub niską temperaturą, wiatrem i wilgocią. Są one również niezwykle funkcjonalne. W większości przypadków w opakowaniu zbiorczym przechowuje się ściśle określoną liczbę produktów jednostkowych, np. oddzielonych specjalnymi przegródkami. Jest to duże ułatwienie logistyczne, pomocne przy inwentaryzacji oraz wysyłce towaru. Związane jest to również z funkcją informacyjną. Na opakowaniu zbiorczym zwykle widnieją najważniejsze informacje o produkcie, w tym liczba sztuk, typ towaru oraz data ważności. Wiele opakowań zbiorczych ułatwia także dystrybucję dzięki specjalnej konstrukcji pozwalającej oderwać jedynie górną i przednią część opakowania. Tak przygotowany karton można od razu umieścić na półce. Kolejna funkcja związana jest też z marketingiem. Przygotowywane na specjalne zamówienie kartony wykonywane są w sposób kojarzący się z daną marką dzięki odpowiednim kolorom oraz logo. W ten sposób klient już z daleka może dostrzec znany produkt.