LOADING

Type to search

Czym jest i jak działa ubezpieczenie OC?

Share

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa, której wykupienie wymusza na posiadaczach pojazdów prawo. Polisa OC jest dokumentem sprawdzanym podczas każdej kontroli drogowej, a jej brak naraża na wysokie mandaty. Co musimy wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Jak działa ubezpieczenie OC i czy jest drogie?

Ubezpieczenie OC jest polisą, która ma w założeniu chronić zarówno właściciela polisy, jak i innych użytkowników drogi. W przypadku kiedy posiadacz polisy będzie sprawcą kolizji czy wypadku, to właśnie jego ubezpieczenie pokryje naprawę podstawowych szkód wyrządzonych na drodze. Brak ważnej polisy OC sprawia, że te same szkody trzeba będzie uiścić z własnej kieszeni. Polisa OC to ubezpieczenie miesięczne lub roczne, jednak polisa krótkoterminowa dostępna jest tylko w wybranych przypadkach. Polisę trzydziestodniową zakupić mogą osoby rejestrujące zakupiony samochodów oraz użytkownicy pojazdów zabytkowych. Klasyczna polisa OC to ubezpieczenie roczne. Warto zwracać uwagę na czas przed końcem jej ważności i zakupić nowe ubezpieczenie, w celu zachowania ciągłości.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC? Okazuje się, że OC nie ma stałej ceny, a wysokość składki jest wypadkową wielu czynników. Na cenę wpływa przede wszystkim wiek posiadacza pojazdu, ale też wiek, marka i pojemność silnika samochodu. Osobną kwestią jest też miejsce rejestracji samochodu. Obniżenie składki OC jest możliwe poprzez wykorzystanie uzbieranych zniżek – otrzymuje się je za bezkolizyjna jazdę.

Dodatkowe ubezpieczenie autocasco

Warto wiedzieć, że na polskim rynku możliwe jest zakupienie dodatkowych ubezpieczeń, które nie są obowiązkowe. Jedną z takich polis jest autocasco, które dedykowane jest dla nowych lub kilkuletnich samochodów. Autocasco pozwala na likwidowanie szkód powstałych w czasie kolizji, ale też na odzyskanie części wartości samochodu po jego kradzieży. Wysokość polisy zależy od zakresu ubezpieczenia.

Tagi
https://ogwnetrza.pl https://beesafe.pl/porady/ile-sie-czeka-na-prawo-jazdy/ stół ogrodowy