Decydując się na sprowadzenie samochodu z zagranicy, warto pamiętać, że proces rejestracji takiego samochodu niewiele odbiega od rejestracji samochodu zakupionego w kraju. Elementem, o którym nie możemy zapomnieć, jest akcyza. Akcyza na samochód jest podatkiem wymaganym, mającym niejako zniechęci do kupowania dóbr poza granicami kraju.
W poszukiwaniu wymarzonego samochodu rzadko kiedy ograniczamy się do Polski. Dzięki Internetowi możemy szukać konkretnej marki czy modelu również w innych krajach europejskich. Warto jednak pamiętać, że każdy pojazd sprowadzony do polski musi posiadać opłaconą akcyzę. Akcyza na samochód to rodzaj podatku, który niejako ma wyrównywać różnicę w cenie samochodu w Polsce i za granicą. Mimo tego Polacy nadal chętnie sprowadzają pojazdy z Niemiec czy z Włoch, gdyż nierzadko są one w znacznie lepszym stanie technicznym niż pojazdy dostępne na krajowym rynku. Jaki pojazdy obejmuje akcyza? Akcyza dotyczy importu niezarejestrowanych samochodów na teren Polski, jak również pierwszej sprzedaży niezarejestrowanego wcześniej pojazdu. W skrócie: akcyza na samochód dotyczy pojazdów osobowych, bez względu na to, czy są nowe czy używane. Akcyza na samochód jest niezbędna do dopełnienia procesu rejestracji pojazdu w urzędzie.
Obowiązują dwie stawki akcyzy na samochód i dotyczą one pojemności silnika nabywanego samochodu. Dla pojazdów w których pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3 akcyza na samochód wynosi 3,1% wartości pojazdu, w przypadku samochodów które przekraczają pojemność 2000 cm3 akcyza wynosi 18,6% ceny samochodu. Od kilku lat obowiązują znacznie niższe stawki akcyzowe dla samochodów hybrydowych. Ma to zachęcać do kupowania bardziej ekologicznych samochodów